Az Unipi beltéri levegőminőség-érzékelők az irodaházak, iskolák, gyárcsarnokok és más hasonló épületek beltéri levegőminőségének mérésére készültek. Az érzékelőkkel mérhető a hőmérséklet, a relatív légnedvesség, a légnyomás, az illékony szerves vegyületek koncentrációja és a környezeti fényintenzitás. Bizonyos változatok szén-dioxid-koncentráció érzékelővel is fel vannak szerelve. A széleskörű összeköttetést az RS485 vagy a Wi-Fi kapcsolaton keresztüli kommunikáció támogatja, egyes modellek a LoRaWAN vezeték nélküli technológia interfészével is rendelkeznek.
Főbb jellemzők:
Hardvertulajdonságok:
Az érzékelő áramköri lapja kompakt kialakítású dobozba van szerelve (IP20 védelem), beltéri, falra történő telepítésre. A dobozt úgy tervezték, hogy könnyen hozzáférhető legyen a szenzor PCB. Az érzékelő tartalmaz egy sorkapcsot a tápegység és az RS485 busz csatlakoztatásához, valamint egy MicroUSB tápegység csatlakozót.
Az érzékelő kétféle módon táplálható:
1) 24V DC / 0,5A tápegység csatlakoztatása az érzékelő sorkapcsához
2) 5 V feszültség USB tápkábelen keresztül, hosszú MicroUSB csatlakozóval (a szokásos USB kábelek rövid MicroUSB csatlakozóval nem használhatók az Unipi beltéri levegőminőség-érzékelők táplálására)
Megjegyzés: A tápegységet és az USB kábelt nem tartalmazza a csomag, ezért azt külön kell megvásárolni.
Az érzékelő többszínű LED-del is fel van szerelve. A CO2-érzékelővel ellátott modelleknél a LED a szén-dioxid-koncentrációt jelzi (zöld = alacsony koncentráció, piros = magas koncentráció). A CO2-funkcióval nem rendelkező változatok esetében a LED ekkor a levegőminőségi indexet mutatja, amely nagyjából megegyezik a CO2-koncentrációval. Valamennyi modellben a LED másodlagos funkciója a vezeték nélküli kommunikáció és az eszköz állapotának jelzése.
A felhasználók a LED fényerejét is beállíthatják, vagy teljesen kikapcsolhatják. A fényerő beállítása és a be- / kikapcsolás automatikusan vezérelhető egy előre beállított időbeosztás vagy a környezeti fény intenzitása alapján is. Például szállodai szobákban vagy hálószobákban a LED beállítható úgy, hogy a szoba fényével együtt kikapcsoljon, hogy ne zavarjon alvás közben.
Felhasználói felület:
Az érzékelők webes felhasználói felülettel rendelkeznek a mért értékek megjelenítéséhez és az eszközkezeléshez, beleértve a távoli firmware-frissítéseket is. Különösen hasznos funkció az összes mért érték legfeljebb 7 napos tárolása. Az értékek megjeleníthetők közvetlenül a felületen, vagy exportálhatók Excel fájlként (CSV).
Kommunikációs interfész:
A beltéri levegőminőség-érzékelők elsődleges kommunikációs felülete egy vezeték nélküli Wi-Fi kapcsolat. A kezdeti konfiguráláshoz az eszköz Wi-Fi hozzáférési pontként működik. Az általános használathoz az érzékelő ezután Wi-Fi kliens módra vált. A Wi-Fi interfész támogatja a Modbus TCP, MQTT (beleértve a kódolt kapcsolat támogatását) és a REST API-t.
A második interfész az RS485 szabvány soros busz a Modbus RTU-n keresztüli kommunikációhoz. Az érzékelő Modbus slave-ként működik, a soros vonal és a TCP paraméterek szükség szerint konfigurálhatók.
A kiválasztott változatok vezeték nélküli kommunikációt is tartalmaznak a LoRaWAN technológiával, amely ötvözi a hosszú (akár több kilométeres) jeltartományt, az alacsony energiafogyasztást és a kétirányú kommunikáció lehetőségét. A felhasználók létrehozhatnak magánhálózatokat vagy felhasználhatják a mobilszolgáltatók által biztosított kereskedelmi hálózatokat.
Megjegyzés: A LoRaWAN használatához regisztrálnia kell az érzékelőt a nyilvános üzemeltetőnél vagy egy privát LoRaWAN átjáró adatbázisában. A gyártó Unipi jelenleg nem kínál LoRaWAN átjárókat.
Szoftver lehetőségek:
A beltéri levegőminőség érzékelőket a Mervis rendszer támogatja - ez egy hivatalosan támogatott szoftver megoldás az Unipi programozható logikai vezérlőkhöz. Mivel az érzékelők úgy működnek, mint a Modbus készülékek, mindössze annyit kell tennie, hogy csatlakoztassa őket a Mervis IDE fejlesztői környezetéhez, azáltal hogy hozzáad egy megfelelő kommunikációs csatornát, és érzékeli rajta az érzékelőt.
A Mervistől eltekintve az érzékelők bármely elérhető kommunikációs interfész bármelyikével bármely más szoftveres megoldáshoz (azaz harmadik féltől származó szoftverekhez, például Node-RED vagy egyedi megoldásokhoz) csatlakoztathatók.
Lehetséges alkalmazási területek:
A háztartások, kereskedelmi objektumok vagy iskolaépületek levegőminőségének ellenőrzésén kívül az érzékelők hasznosak lehetnek a monitoring és szabályozási projektekben is. Itt használhatja a mért értékeket a légkondicionáló, fűtési, hővisszanyerő egységek és más hasonló eszközök vezérléséhez és szabályozásához.